Dünyada altın fiyatları ons ölçü biriminin dolar karşılığı ile belirlenir. Ons altının fiyat hareketleri diğer altın çeşitleri için referans değer üretir. Ons altın spot piyasalar kadar vadeli piyasaların da önemli işlemleri arasındadır. VİOP‘ta ons altın işlemleri hem altın ticareti ile uğraşanlar için hem de risk yönetimi yapan altın yatırımcısı için önemli yatırım yöntemleri arasındadır. VİOP’ta işlem gören ons altına dayalı varlık kontratının kodu VİOP USD/ONS (XAUUSD)’dir.

VİOP’ta ons altın işlemleri Vadeli işlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) işlem gören emtialar arasında gördüğü ilgi açısından da ilk sıralarda yer almaktadır. VİOP’ta ons altın işlemleri fiyatların hem yükselişi hem de düşüşü yönünde yatırım imkanı sunması aynı zamanda spot piyasaya göre daha az teminatla potansiyel getiri fırsatlarından faydalanma avantajı sunması açısından caziptir. Diğer taraftan kaldıraçlı bir piyasa olması ise daha az teminatla daha fazla getiri fırsatı sunması açısından avantajlı iken kaldıraç sisteminin aynı oranda getiri ve kayıp riskini içermesi bu piyasada bilinçli işlem yapılmasını gerektirmektedir.

VİOP’ta ons altın işlemleri yapmanın avantajları

VİOP’ta ons altın işlemleri yapmanın birçok avantajı mevcuttur fakat en dikkat çeken avantajları fiyatlar hem düşerken hem yükselirken çift yönlü yatırım avantajı sunmasıdır. Mesela çift yönlü olmayan piyasalarda sadece fiyatlar yükselirken kazanırken VİOP’ta fiyatların düşüşü yönüne de yatırım yapılabilmektedir. VİOP’ta ons altın işlemleri yapan yatırımcı altın fiyatlarının düşeceğini öngördüğünde bir üst kademeden açığa satım pozisyonu açar ve fiyatlar düştüğünde daha alt kademeden pozisyonu kapatarak aradaki fark kadar getiri sağlamış olur. İşte çift yönlü piyasada her şey bu kadar kolaydır. Önemli olan fiyatların yönünün doğru öngörülebilmesidir.

VİOP’ta ons altın işlemlerinin diğer bir avantajlı yönü ise bu piyasada dijital ortamda dünyanın her köşesinden akıllı teknolojilerle ya da bilgisayarlar üzerinden online olarak internet ağı üzerinden işlem yapılabilmesidir.

VİOP’ta ons altın işlemlerini cazip kılan diğer bir unsur ise VİOP demo hesapta pratik yılabilmesidir. Yatırımcı sanal para ile VİOP demo hesapta piyasanın işleyişi, ons altının fiyat hareketlerini izleyebilir, teknik analiz yapabilir, teminat yönetimine hakim olabilir, yeni yeni birçok stratejiyi deneyebilir. Böylece VİOP’ta ons altın işlemleri yapmak isteyen yatırımcı kayıp riski olmadan VİOP deneme hesapta kendini geliştirebilir, ileri işlem stratejilerini deneyebilir.

Finans piyasalarında bilginin maddi olarak da ciddi karşılığı vardır. Bilinçli yatırımcı üreteceği başarılı stratejilerle yatırımlarını çok karlı hale getirebilir. VİOP’ta ons altın işlemlerini yapan yatırımcı ücretsiz olarak eğitim imkanı bulur. Bilinçli yatırımcı misyonu ile GCM VİOP ücretsiz webinarlar, e-dökümanlar, seminerler ile yatırımcının VİOP’ta ons altın işlemlerinde bilinçli olarak işlem yapabilmesi için her zaman yanındadır.

VİOP’ta ons altın stratejileri neler?

VİOP’ta ons altın stratejilerin temelini iki ana işlem oluşturmaktadır. VİOP’ta ons altın işlemlerinin ilki fiyatların yükseleceği beklentisi ile açılan alım (long- uzun) pozisyonuna dayanan stratejilerdir.  Bu stratejide fiyatlar yükseldiğinde yatırımcı kazanmaktadır.

VİOP’ta ons altın işlemlerinin ikinci ana stratejisini ise fiyatların düşüşü yönünde açılan pozisyonlar oluşturmaktadır. Ons altın fiyatlarının düşmesini beklentisi ile VİOP’ta ons altın kontratında satım pozisyonu açılmasına dayanan bu stratejide fiyat düştüğünde kar sağlanıyor.

VİOP’ta işlem gören altın kontratları

VİOP USD/ONS (XAUUSD kontratının özelikleri nelerdir?

VİOP’ta ons altın kontratı XAUUSD kodu ile ONS-USD cinsinden işlem görmektedir.

Dayanak Varlık:  1 Ons altın

Standart Sözleşme Büyüklüğü:

Günlük Uzlaşma Fiyatı: Seans bitiminden önceki son 10 dakikada oluşan tüm fiyatların belli bir formüle göre ortalaması alınarak belirlenir.

Uzlaşma Şekli: Nakdi Uzlaşma

Sözleşmenin Vadesi ve Son İşlem Günü: Her vade ayının son işgünüdür. 

Minimum Fiyat Adımı: Minimum fiyat adımı 0,05 USD’dir.

Yaklaşık kaldıraç oranı: 1:16

VİOP’ta GCM VİOP farkı ile yatırım yapın!

VİOP’ta altın kontratlarında işlem yapmak çok basit ve kolaydır. Birkaç saniye içinde sisteme emrinize girerek VİOP piyasasında oluşan yatırım fırsatlarını değerlendirebilirsiniz. Daha fazla bilgi için lisanslı ve geniş yetkili aracı kurum olan GCM VİOP’un web adresi www.gcmforex.com/viop/ adresini ziyaret edebilirsiniz.