Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda  (VİOP) en çok kullanılan yatırım araçları derinlik ve likiditenin fazla olması açısından çok önemlidir.

VİOP’ta en çok kullanılan yatırım araçları aynı zamanda alıcı ve satıcının tüm kademlerde işlem yapmasına imkan sağlaması açısından ilgi görmektedir. Tüm piyasalarda olduğu gibi piyasanın sağlıklı işleyebilmesi için alıcı ve satıcıların fazla olması gereklidir. Yüksek hacimli varlıklarda alıcı ve satıcıların olması piyasaların çalışmasını sağlar.

VİOP piyasasında tüm yatırım araçlarında işlem hacimlerin farklı olması yatırımcının yüksek hacimli yatırım araçlarına yönlendir ki bu da gayet normaldir. Çünkü yüksek hacimli ilginin fazla olduğu enstrümanlarda her kademede alıcının ve satıcının eşleşebilmesi açısından tercih edilir.

VİOP’ta en çok kullanılan yatırım araçları ise aslında Türk yatırımcının geleneksel yatırım araçlarından ayrışmamaktadır. Mesela borsa endeksi, döviz kontratları, altın kontratları gibi. VİOP’ta hisse senedinin dayanak varlık olduğu yatırım araçları da işlem görmekle birlikte işlem hacminin diğerlerine göre fazla olmaması sebebiyle yine VİOP’ta en çok kullanılan yatırım araçları aynı kalmaktadır.

VİOP’ta en çok kullanılan yatırım araçları belki piyasanın büyümesi ile birlikte gelişebilir fakat mevcut durumda popüler olan yatırım araçlarını sıralayalım;

VİOP’ta en çok işlem gören yatırım araçları

Borsa İstanbul – BIST 30 Endeksi (XU030D)

BİST 30 endeksi ya da VİOP 30 endeks sözleşmesi olarak da bilinen yatırım aracına spot piyasada işlem gören işlem hacmi en yüksek ilk 30 hisse senedinden oluşan BİST 30 endeksi dayanak varlıktır. VİOP 30 endeks vadeli işlem sözleşmesi ile BİST 30 endeks sözleşmesinin fiyat hareketinde korelasyon çok yüksektir.

ABD Doları/Türk Lirası (USDTRY)

Dolar/Türk Lirası paritesinin dayanak varlık olduğu USDTRY vadeli işlem sözleşmesi VİOP’ta yatırımcının en çok tercih ettiği enstrümanlar arasında yer almaktadır. Kaldıraç oranı ortalama 20:1’dir.

EURO/Türk Lirası (EURTRY)

Döviz piyasalarının gözde yatırım araçlarından Euro/Türk Lirası paritesinin dayanak varlık olduğu EURTRY vadeli işlem sözleşmesi VİOP’ta da en çok işlem gören yatırım araçları içindedir. Kaldıraç oranı ortalama 20:1’dir. Hedge ve spekülatif amaçlı işlemlerin gözde enstrümanları arasındadır.

EURO/ABD Doları (EURUSD)

Dünyanın en güçlü ekonomilerinin para birimlerinden oluşan Euro/Dolar paritesi, döviz piyasaları kadar VİOP’ta en çok kullanılan yatırım araçları içindedir. Gerek çift yönlü işlem yapılabilmesi gerek çift yönlü işlem imkanı çapraz pariteden avantajlı olarak yatırım yapmayı avantajlı hale getirmektedir. Kaldıraç oranı ortalama yine 10:1 ile 30:1 arasındadır.

ONS Altın – USD/ONS (XAUUSD)

Altın Türk yatırımcının geleneksel yatırım aracıdır ve VİOP’ta ons altında işlem yapabilmek yatırımcı için önemli bir avantajdır. Gerek çift yönlü gerekse kaldıraçlı işlem imkanı bu yatırım aracını cazip kılmaktadır.

Gram Altın – TL/Gram (XAUTRY)

VİOP’ta yatırımcının özellikle gram altında TL ile işlem yapabilmesi, kaldıraçlı olarak çift yönlü fiyat hareketlerine çift yönlü işlem imkanı bu enstrümanın popülitesini artırmaktadır.

VİOP’ta en çok kullanılan yatırım araçları hakkında daha fazla bilgi almak için GCM VİOP’un sitesi www.gcmforex/viop adresini ziyaret edebilir, sektör profesyonellerinden oluşan uzman ekibinden yardım alabilirsiniz.