Global para piyasalarında daha dar ifade ile gelişmekte olan ülke para birimlerinde oluşan yüksek volatilite döviz yatırımında seçici ve bilinçli işlem yapılması konusunda yatırımcıya fazla seçenek bırakmıyor. Özellikle de risk yönetimi yapan yatırımcılar için döviz alım satım işlemleri daha büyük hassasiyet taşıyor.

Ülke para birimlerinde oluşan bu yüksek volatiliteden korunmak ve potansiyel yatırım fırsatlarını değerlendirmek isteyen spekülatif yatırımcılar ve hedgerlar için VİOP’ta döviz alım ve satım işlemleri önemli avantajlar içeriyor.

VİOP’ta döviz alım satım işlemleri kurumsal ve bireysel yatırımcılar için gerek risk yönetiminde gerekse spekülatif işlemlerde çok da nadir olsa da piyasalar arasındaki fiyat farklarının değerlendirildiği arbitraj işlemlerinde önemli avantajlar barındırıyor.

VİOP’ta döviz alım satım işlemlerinin taşıdığı avantajların başında ise küçük teminatlarla  büyük hacimli işlemler yapılmasını sağlayan kaldıraç sistemi geliyor. Öyle ki yatırımcı VİOP’ta yaklaşık 1:20’ye varan oranda kaldıraç kullanarak teminatının 20 katına kadar yatırım yapabiliyor. Böylece yatırımcı örneğin 190 TL teminat ile 1000 dolarlık döviz alım ve satım sözleşmesinde işlem yapabiliyor.

VİOP’ta çift yönlü döviz alım satım imkanı

VİOP’ta döviz alım satım işlemlerinde işlem yapmanın yatırımcıya sağladığı diğer bir avantaj ise çift yönlü fiyat hareketlerine yatırım imkanı. Çift yönlü fiyat harekeleri şu anlama geliyor. Fiyatlar yükselirken VİOP’ta döviz alım satım işlemlerinde kazanabileceğiniz gibi fiyatlar düşerken de gelir elde edebiliyorsunuz. Nasıl mı? Fiyatların yönünü doğru öngörerek. Fiyatların düşeceği öngörüsü ile satım pozisyonu açtığınızda pozisyonu daha düşük bir fiyattan kapatarak aradaki fark kadar kazanabiliyorsanız. Alım pozisyonunda fiyatlar yükselirken daha düşükten alıp daha yüksekten satılınca yapılan karın tersi işlem yapılarak gelir elde edebilirsiniz.

VİOP’ta çift yönlü döviz alım satım işlem örneği

Long (uzun-long) pozisyonunda

USDTRY kontratında 3.8510’dan alım pozisyonu açıldığını farz edelim. Pozisyonu 3.8810’dan kapadığınızda 30 TL brüt kazanç elde edersiniz.

Short (kısa-satım) pozisyonunda

USDTRY kontratında 3.8810’dan satım pozisyonu açıldığını farz edelim. Açığa açmış olduğunuz bu pozisyonu daha düşük fiyattan 3.8510’dan kapadığınızda 30 TL brüt kazanç elde edersiniz.

Görüldüğü üzere yatırımcı fiyatlar düşerken VİOP’ta hem döviz alım hem döviz satım işlemlerinde kazanç sağlar. Diğer piyasalarda yatırımcı fiyatların yükselişine odaklanır ve fiyatlar düşerken kaybeder. VİOP’ta ise çift yönlü yatırım imkanı yatırımcıyı bu piyasaya çeken özellikler arasında yer alır.

VİOP’ta döviz alım satım işlemlerinde nema avantajı

VİOP’ta döviz alım satım işlemlerinde yatırımcıya cazip gelen diğer bir unsur ise TL pozisyonların nema geliri elde etmesi. Yatırımcı VİOP’ta döviz işlemlerinde farklı para birimlerini alsa da satsa da kotasyon TL üzerinden verilir. Yabancı para birimlerinin TL karşılığı hesaplanarak hesaba kar, zarar ve teminat geçer.

Son olarak VİOP’ta döviz alım satım işlemlerinin iki önemli avantajını da eklemek istiyorum. Biri online ve mobil olarak yatırım avantajı nedeniyle kayıp-çalıntı-zaman- hız risklerinden korunma imkanı. Diğer önemli avantaj ise maliyetlerin düşük olması ve standart olmasını söylenebilir.

VİOP’ta döviz alım ve satım işlemlerinde şu beş paritede işlem görüyor

ABD Doları/Türk Lirası (USDTRY)

EURO/Türk Lirası (EURTRY)

EURO/ABD Doları (EURUSD)

Çin Yuanı/Türk Lirası (CNHTRY)

Rus Rublesi/Türk Lirası (RUBTRY)

VİOP’ta işlem gören dövizlerde alım satım işlemleri yapmak, VİOP ücretsiz eğitimlerinden, VİOP analiz ve raporlarından faydalanmak, üstün müşteri memnuniyeti odaklı çalışan müşteri temsilcilerinden bilgi almak için sektörün ödüllü ve lider kurumu GCM VİOP’un www.gcmforex.com/viop  web adresini ziyaret edebilirsiniz.