Borsada para kazanmanın günümüzde bin bir yöntemi var; bunlardan biri de VİOP’ta yatırım yapmak. VİOP’ta yatırım yapmak dendiğinde ise bu piyasayı yeterince tanımayan bireysel yatırımcı için birçok soruyu da beraberinde getiriyor. Öncelikle VİOP nedir en çok sorulan sorulan arasında…

VİOP nedir, VİOP’ta nasıl işlem yapılır, VİOP’un diğer borsalardan farkı nedir gibi birçok soru yatırımcı için yeni araştırma konularını gündeme getiriyor. VİOP ile ilgili biraz bilgi edindikten sonra ise yatırımcı şu ikileme düşüyor: VİOP bu kadar cazip mi?

Evet! VİOP kurumsal ve bireysel yatırımcı için kısa, orta veya uzun vadede birçok avantaja sahip. Bu avantajlara geçmeden önce VİOP nedir üzerinde duralım;

VİOP kelimesi aslında Vadeli işlem ve Opsiyon Piyasası’nın baş harflerinden oluşuyor. Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası VİOP, Türkiye’nin popüler vadeli borsalarından. Borsa İstanbul bünyesinde faaliyet gösteren organize, vadeli ve kaldıraçlı bir piyasa. Borsa İstanbul gibi yüzyılların üstünde bir geçmişi olmamakla birlikte onlu yılların üzerinde bir geçmişe sahip bununla birlikte yatırımcıların kısa sürede konumlandığı piyasaların arasına hızla girmiş durumda.

Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası Nedir?

VİOP kelimesinin açılımını yaptıktan sonra kısaca Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası Nedir? Tanımlaması üzerinde duralım:

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası; vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinin kaldıraçlı olarak alınıp satıldığı bir piyasadır. Daha açık ifade ile belirli bir vadede, belirli bir miktarda ve belirli bir fiyattan hisse senedi, döviz, kıymetli madenler, emtialar, fonlar, eurobond, ekonomik göstergelerden dizayn edilmiş varlıkları alıp satma hakkı veren vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinin işlem gördüğü bir piyasadır.

Bilinçli yatırımcı için risk yönetimi çok önemlidir bununla birlikte potansiyel yatırım fırsatlarını da değerlendirmek ister. Diğer taraftan da güvenli ve şeffaf bir piyasada işlem yapmak da kırmızı çizgileri arasındadır. İşte! Risk yönetimine önem veren ve bilinçli işlem önceliği olan yatırımcıların ihtiyaçlarına akılcı çözümler getiren VİOP’ta piyasaya ait farklı birçok özellik mevcuttur. Bu perspektifte VİOP’u farklı kılan özelliklerini öncelikle sıralayalım;

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nın özellikleri

*Borsa İstanbul bünyesi altında faaliyet gösteren organize ve türev bir piyasadır.

*VİOP’ta döviz, endeks, hisse, emtia, kıymetli madenler, faiz, fon ve bonolar dahil çok çeşitli sermaye piyasası varlıklarına ve menkulün dayanak varlık olduğu vadeli işlem sözleşmeleri ve opsiyon sözleşmeleri işlem görür.

*Kaldıraçlı bir piyasadır

*Sermaye Piyasası Kanunu’na göre piyasanın özellikleri ve işleyiş kuralları düzenlenmiştir.

*VİOP’ta işlem yapan yatırımcıların teminatları Takasbank’ta müşteri nam ve hesabına göre saklanır.

*VİOP’ta işlem yapma kuralları SPK tarafından belirlenmiştir.

VİOP’un avantajları

-Vadeli işlem ve opsiyon Piyasasında işlem yapan yatırmcılar için teminat kısıtı yoktur.

-VİOP çift yönlü işlem imkanı sunar, dolayısıyla yatırımcı fiyatların hem düşüşüne hem de yükselişine yatırım yapabilir. Fiyatların yükseleceğini öngörüyorsa alım pozisyonu, fiyatların düşeceğini öngörüyorsa açığa satış yapar gibi kısa pozisyon alabilir. Fiyatların hem düşüşünden hem de yükselişinden para kazanabilir.

-VİOP’ta spot piyasaların popüler 30’dan fazla enstrümanının (hisse senedi, endeks, döviz, tahvil, fon, altın, emtia…) dayanak varlık olduğu ürünler işlem görür.

-VİOP’ta yatırımcı kaldıraç etkisiyle spot piyasadaki getirinin aynısını daha az teminatla elde edebilir. Kaldıraç sisteminin yüksek getiri kadar aynı oranda kayıp riski de taşıdığı unutulmamalıdır.

-VİOP’ta yatırımcı spot piyasadaki döviz, emtia, hisse, faiz gibi risklerini yönetebilir.

-VİOP’ta yatırımcı spot piyasadaki dayanak ürünlerle korelasyonu yüksek vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerine yatırım yapma avantajına sahiptir.

-VİOP’ta kaldıraç oranı 10:1 ile 20:1 arasında üründen ürüne değişiklik göstermektedir.

-VİOP’ta işlem tecrübesi bulunmayan yatırımcılar için VİOP demo hesapta işlem pratiği yapma imkanı mevcuttur.

-VİOP çift yönlü bir piyasadır. Doğru stratejilerle fiyatların hem düşüşünden hem de yükselişinden gelir elde edilebilir.

-VİOP gelişmiş işlem platformlarına sahiptir. Yatırımcı ileri stratejilerini kolaylıkla uygulayabilir.

-VİOP’ta yatırım yapmak isteyen fakat yeterince bilgisi olmayan yatırımcılar için ücretsiz olarak VİOP eğitim seminerlerine, webinarlarına katılma ve e-VİOP kitapçıklarından faydalanma imkanı mevcuttur.