Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP) işlemlerinde maliyetler aracı kurumların vermiş oldukları aracı kurum hizmetleri ile sınırlıdır. VİOP müşterilerinin VİOP alım ve satım işlemleri için aracı kurumların aracılık hizmetleri karşılığında ödedikleri komisyon VİOP işlem maliyetlerini oluşturur.

VİOP işlemlerinde ise maliyetlerin alt ve üst limitleri (komisyon oranları) Borsa İstanbul tarafından belirlenmiştir. Borsa İstanbul üyesi olan VİOP aracılık lisanslı kurumlar, Borsa İstanbul payı olarak Borsa İstanbul’a birçok gider öder. Bu çerçevede de aracı kurumlar, aracılık hizmet bedeli olarak aldıkları komisyon içinde Borsa payı+ faaliyet giderleri ve karları dahil bir komisyon oranı stratejisi oluşturur.

Aracı kurumların komisyon oranları kurum stratejilerine bağlı olarak birbirinden farklılık gösterir. Bununla birlikte VİOP işlem maliyetlerinde Borsa İstanbul tarafından belirlenen alt ve üst limit sınırları içinde kurumlar hareket edebilir. Aracı kurumlar alt ve üst limit çerçevesinde alt limiti sıfırlayamayacakları gibi üst limitinde üstüne çıkamazlar.

VİOP işlem maliyetleri, aracı kurumlar için komisyon geliri olurken yatırımcılar için gider kalemidir. VİOP’ta gerek potansiyel getiri fırsatlarını değerlendirmek gerekse risk yönetimi amacı ile işlem yapan yatırımcılar için işlem maliyetlerinin azaltılması önemlidir. VİOP işlem maliyetleri artığında yatırımcı karlı gördüğü stratejilerde pozisyonları açmakta çekimser davranabilir. Diğer taraftan zarardaki pozisyonları da ana stratejiden koparak erken kapatabilir. Dolayısıyla VİOP işlem maliyetleri yatırımcıyı düşük komisyon oranı uygulayan kurumlara iterken bu noktada yatırımcı çok bilinçli olmalıdır. Çünkü işlem maliyetlerine odaklanan yatırımcı aracı kurumun hizmet kalitesini, teknoloji altyapısını sermaye rasyolarını, analiz desteğini ve birçok hususu gözden geçirmeyi atlayabilir.

VİOP’ta işlem maliyetleri ne kadar?

VİOP’ta işlem maliyetleri ortalama on binde 9 ile on binde 3 arasında değişmektedir. Bu oran hem alım hem de satım pozisyonu açarken ödendiği için hem pozisyon açarken hem de pozisyon kapatırken VİOP işlem maliyeti ödenir.

VİOP’ta işlem maliyetleri kurumdan kuruma ve yapılan işlem hacmine göre değişiklik göstermektedir. Birçok kurum aylık işlem hacmi kademelerine göre komisyon oranları belirlemekle birlikte bazı kurumlar üç aylık işlem hacmi ortalamasına göre de komisyon oranlarını tayin etmektedir. Dolayısıyla yatırımcıya özel olarak komisyon oranları uygulanmakta ve yatırımcıların da işlem maliyetleri birbirinden farklılık göstermektedir.

VİOP’ta işlem maliyetleri nasıl hesaplanıyor?

VİOP’ta işlem maliyetleri gerek alım gerekse satım emirlerinin gerçekleşmesi sonucunda yapılan işlem hacminin komisyon oranı ile çarpılması ile bulunur. Pozisyon açılışı ve pozisyon kapanışı için yapılan her işlem için işlem maliyeti ayrı ayrı hesaplanır. İşlem maliyeti pozisyon açıldığında anında hesaplanır ve bakiyeye T+1 gün sonra yansır. Pozisyon kapatıldığı tarihteki işlem hacmi üzerinden de yine işlem maliyeti kesilir.

VİOP’ta işlem maliyetleri konusunda daha fazla bilgi almak için GCM VİOP ile iletişime geçebilir ya da www.gcmforex.com/viop/ adresini ziyaret edebilirsiniz.