Borsada hisse senetlerinde yatırım yaparak gelirini artırmak isteyen yatırımcıların son yıllardaki yeni adresi VİOP hisse kontratları yani Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası Pay Pazarı.

Hali hazırda birçok yatırımcı tarafından keşfedilmemiş olan VİOP hisse kontratlarında yatırım deneyimi, bazı yatırımcıların da farkındalığın oluşmadığı yatırım modeli. Aynı zamanda VİOP hisse kontratlarında yatırım nasıl yapılır, yatırım yapılırken nelere dikkat etmeli gibi konuları araştıran yatırımcı kitlesi de katlanarak artıyor. Yeterince finansal bilgi ve deneyim edindikten sonra yatırımcıların çok büyük kısmı artık bu piyasada yer almak istiyor.

VİOP hisse kontratlarında ya da varlıklarında bilinçli olarak yatırım yapmak isteyenler için ‘VİOP hisse kontratlarında nasıl işlem yapılır’ bilgilerinin bilinmesi gerekiyor.

VİOP hisse kontratlarında yatırıma başlamadan önce…

VİOP hisse kontratlarında yatırım yapmak isteyen yatırımcıların ilk olarak, VİOP üyesi bir aracı kurumda VİOP müşteri hesabı açtırdıklarını ve VİOP işlem platformunu kullanabilmek için kurumlardan şifre aldıklarını farz ediyoruz.

Daha sonra VİOP müşteri olan VİOP hisse yatırımcıları için VİOP’ta hangi hisselerde nasıl yatırım yapılabilir üzerinde duracağız.

VİOP hisse kontralarında yatırım yapmak isteyen yatırımcılara ilk olarak bu piyasada işlem gören VİOP hisse kontratlarını ve kodlarını paylaşalım.

VİOP’ta işlem gören hisse kontratları ve kodları

Pay Senetleri Kod/Açıklama
Akbank T.A.Ş. F_AKBNK….*
Arçelik A.Ş. F_ARCLK….*
Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. F_EKGYO….*
Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. F_EREGL….*
H.Ö. Sabancı Holding A.Ş. F_SAHOL….*
Kardemir Karabük Demir Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş. F_KRDMD….*
Koç Holding A.Ş. F_KCHOL….*
Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş. F_PGSUS….*
Petkim Petrokimya Holding A.Ş. F_PETKM….*
T. Garanti Bankası A.Ş F_GARAN….*
T. İş Bankası A.Ş F_ISCTR….*
Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. F_TOASO….*
Tüpraş Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. F_TUPRS….*
Türk Hava Yolları A.O. F_THYAO….*
Türk Telekomünikasyon A.Ş. F_TTKOM….*
Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. F_TCELL….*
Türkiye Halk Bankası A.Ş. F_HALKB….*
Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş. F_SISE….*
Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. F_VAKBN….*
Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. F_YKBNK….*
Endeks
BIST 30 Fiyat Endeksi F_XU030….*

*VİOP hisse kontrat kodunun son dört hanesini ay ve yıl bilgisinin gösterildiği vade oluşturmaktadır. Mesela; Nisan 2017 vadeli kontrat olduğu bilgisi  0417 olarak hisse kontratlarının son dört hanesinde  veriliyor.

VİOP hisse kontratlarının performansı

Borsa İstanbul’un işlem hacmi en yüksek hisselerinin dayanak varlık olduğu VİOP hisse kontratlarından oluşan listeyi yukarda verdik. VİOP’ta fiyatlar hem düşerken hem de yükselirken kaldıraçlı olarak hisse kontratlarında işlem yapmak çok kolaydır. İlk defa işlem yapacak VİOP yatırımcısı için VİOP hisse kontratlarının performansının spot piyasa ile korelasyonun çok yüksek olduğuna dikkat etmekte fayda var. Aynı zamanda spot piyasayı etkileyen temettü, bedelsiz sermaye artırımı, yüksek karlılık beklentisi gibi rasyolar VİOP piyasasındaki performansı üzerinde  de etkili olmaktadır.

VİOP’ta hisse kontratlarında nasıl işlem yapılır?

VİOP piyasasında yukarda da belirtiğimiz üzere VİOP üyesi aracı kurumda VİOP müşteri olduktan sonra artık ister VİOP İşlem Platformu Meta Trader 5 üzerinden online olarak işlem yapılacağı gibi aracı kurumun müşteri temsilcisine emir ileterek VİOP’ta işlem yapılabilir. Bunun için VİOP müşteri hesabının açıldığı aracı kurumun web adresinde yer alan VİOP Meta Trader işlem platformuna müşteri numarası ve şifresi girilmesi yeterlidir. Daha sonra VİOP işlem platformuna bağlandıktan sonra işlem stratejisine göre dilenen VİOP hisse senedi kontratında yatırım yapılabilir.

VİOP hisseh kontratlarında emir iletim süreci şu şekilde ilerliyor:

* VİOP Meta Trader 5 VİOP işlem platformuna VİOP müşteri numarası ve kurum tarafından verilen şifre girilerek erişim sağlanıyor.

*VİOP işlem Platformu Meta Trader 5 üzerinden Piyasa Gözlemi menüsünden Semboller içinden işlem yapılmak istenilen VİOP hisse kontratını seçiyoruz.

*Aynı pencereden Emir Türü (Borsa İşlem – Bekleyen Emir) seçiliyor.

*Kontrat adedi (hacim), emir tipi (Kalanı Pasife yaz- Kalanı İptal ET), pozisyon seçimi Al (Long)- Sat (Short) tanımlamaları yapılarak emir girişi süreci sonlandırılıyor.

Emir girişi süreci tamamlandıktan sonra emrin gerçekleşmesi bekleniyor. VİOP hisse kontratlarında açılan pozisyon daha sonra beklenti yönünde fiyatların hareket etmesi durumunda kar ile kapatılabildiği gibi fiyatların beklenti yönünde gerçekleşmemesi durumunda pozisyonlar zararla kapatılabiliyor.

VİOP’ta GCM VİOP farkı ile yatırım yapın!

VİOP’ta hisse kontratlarında bilinçli olarak başarılı işlem stratejileri üretmek finans piyasası profesyonelleri ile çok daha kolaydır. Eğer VİOP piyasasında hisse kontratlarında bilgi ve tecrübe odaklı yatırım yapmak istiyorsanız VİOP demo hesapta pratik yapabilirsiniz. Daha fazla bilgi için lisanslı ve geniş yetkili aracı kurum olan GCM VİOP’un web adresi www.gcmforex.com/viop/ adresini ziyaret edebilirsiniz