Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) açılış ve kapanış saatleri kurumsal ve bireysel yatırımcılar için birçok referans bilgiyi üretir.

VİOP açılış saatinde gerçekleşen ilk işlemler varlıkların saat farkları nedeni ile küresel piyasalarda oluşan gelişmelere verilen ön tepkileri görmek açısından önemlidir.

Spot piyasalardan daha erken başlayan VİOP’ta açılış saatlerinde gerçekleşen ilk işlemler diğer piyasalar için önemli göstergeler niteliğindedir. Mesela; BİST 30 kontratının alıcılı açılması Borsa İstanbul Pay Piyasası’nda da fiyatların yukarı gideceğini düşündürür.  Başka bir örnekte USDTRY kurunun Asya piyasalarında yükseldiğini farz edelim. VİOP açılış saatlerinde olan ilk işlemlerde de iç piyasanın tepkisini izleyebilir ve USDTRY kurunun gün içindeki hareketleri hakkında referans bilgi üretebilirsiniz. Tabii bu referans bilgiler yüzde yüz tutarlı olmayabilir sonuçta küresel ve yerel piyasalarda sürekli gelişmeler de etkileşim sonuncunda kur oynaklık gösterecektir. Oynaklığın miktarı ise gelişmelerin gücüne bağlıdır.

VİOP kapanış saatleri de yatırımcı için çok önemlidir. Beklentilere bağlı olarak seans kapanmadan açık pozisyonların kapatılması ya da yeni pozisyonların açılması, teminat yönetimi gibi birçok strateji için VİOP açılış ve kapanış saatlerinde olan ilk işlemler veri olarak kullanılır. Bu perspektifte de VİOP’ta açılış ve kapanış saatlerinin bilinmesi gerekmektedir.

VİOP’ta açılış seansı öncesi sisteme girilen emirlerin gerçekleşip gerçekleşmediğinin de izlenmesi açısından VİOP açılış saatleri önemlidir.

VİOP açılış ve kapanış saatleri bilgisi yatırımcıların açılış ve kapanış fiyatlarını görmesi açısından da önemlidir. Çünkü varlıkların gün içi değer kaybını ve ya değer kazancını izlemek açısından ilk açılış ve kapanış fiyatları kullanılmaktadır.

Bilinçli olarak VİOP’ta işlem yapan etkin teminat yöneten ve stratejilerini sürekli geliştiren yatırımcıların özellikle VİOP açılış ve kapanış saatlerini bilmesi gerekmektedir. VİOP açılış ve kapanış saatlerinin bu kadar üstünden geçtikten sonra işte size VİOP açılış ve kapanış saatleri…

*  Aksi duyurulmadığı sürece geçerlidir.

** Normal seansın son 10 dakikası Kapanış Aralığı olarak adlandırılır. Günlük uzlaşma fiyatları Kapanış Aralığındaki işlemler kullanılarak hesaplanır.

VİOP’ta açılış ve kapanış saatleri ve stratejiler

VİOP’ta bilinçli işlem yapmak yatırımcının gelirleri ile doğru orantılıdır. Bilinçli olarak VİOP’ta işlem yapmak, yatırım stratejilerine ve tüm seviyelerdeki bilgilere ulaşabilmek yatırımcının bu piyasada etkinliğini artırmaktadır. Eğer VİOP’ta açılış ve kapanış saatlerinde verilen emirler ve stratejiler konusu dahil birçok VİOP bilgisine ulaşmak istiyorsanız bu konuda bilinçli yatırımcı misyonu ile hizmet veren GCM VİOP sizi VİOP’ta yalnız bırakmayacaktır. Daha fazla bilgi için kurumun www.gcmforex.com/viop adresini ziyaret edebilirsiniz.