Küresel ve yerel finans piyasalarında güven, şeffaflık, uzman desteğinin profesyonel olması gibi kriterler çok önemlidir. Bu detaylar yatırımcının Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) direkt işlem yapamaması nedeniyle daha da ön plana çıkmaktadır.

VİOP’ta Borsa İstanbul VİOP işlem platformuna direkt erişim söz konusu değildir yatırımcı VİOP müşteri hesabı açtığı kurumun VİOP işlem Platformu üzerinden alım ve satım işlemi yapabilir. VİOP varlıklarının fiyatlarını izleyebilir, bu fiyatlar üzerinden platformda temel ve teknik analiz yapabilir, finansal haberleri izleyebilir.

Türkiye’de hizmet veren VİOP şirketleri ne kadar güvenlidir hususu yatırımcının sermayesi, alım ve satım işlemleri, karlılığı, maliyetleri, yapılan analizlerin sağlığı, işlem platformunun hızı, istihdam edilen personelin uzmanında uzman olması gibi kriterler yatırım karalarının getiri performansı açısından çok önemlidir.

VİOP’ta işlem gören varlıkların alım ve satım işlemlerine aracılık eden güvenli VİOP şirketlerin seçiminde öncelikle BİST üyesi lisanslı aracı kurumlarda işlem yapılmasına dikkat edilir. Ne yazık ki burada atlanan husus ise VİOP hizmetlerine aracılık yapan kurumların hepsinin lisanssız faaliyet gösteremeyeceğidir. Çünkü SPK’dan lisanslı olmayan hiçbir aracı kurum VİOP işlemlerine arıcılık hizmeti veremez. SPK VİOP lisansı ise yatırımcının işlem yaptığı kurumun sermaye yeterliliği, çalışan personelin kalifikasyonu, teknolojik altyapısı, müşteri teminatlarının Takasbank’ta saklanması, yatırım danışmanlığı gibi konularda lisans izni için SPK’nın istediği kriterlerdir.

Türkiye’de hizmet veren güvenilir VİOP şirketleri,  VİOP müşteri hesabı açarken SPK’nın belirtiği prosedürlere göre müşteri hesabı oluşturabilirler. Mesela, yatırımcının kimlik beyanı, risk profilinin belirlenmesi ve rutin VİOP müşteri hesap açılması için gerekli olan evrak setlerinin imzalanması gibi. VİOP müşteri hesabı açılmasına yönelik rutin prosedür tamamlandıktan sonra yatırımcı işlem yapmak istediği yatırım miktarına göre hesabına teminat yatırarak işleme başlayabilir.

Türkiye’de VİOP aracı kurumları ne kadar güvenilir konusuna profesyoneller nasıl bakıyor?

VİOP aracı kurumları ne kadar güvenilir sorgusunda profesyonellerin daha farklı konulara dikkat ettiklerini belirtmiştik. VİOP aracı kurumlarından alınan hizmet kalitesi, teknolojik altyapısının gücü, istihdam edilen personelin alanında profesyonel olması, araştırma departmanı tarafından hazırlanan VİOP analiz ve raporlarının kalitesi ve sıklığı, analiz edilen argüman sayısı, kullanılan analiz yöntemleri, online eğitimler, e-kitaplar veya daha fazla materyal ile yatırımcının desteklenmesi profesyonel yatırımcının bağlı bulunduğu kurumda güvenli olarak yatırım yapmasında önemli artılardır.

Profesyonel yaklaşımla Türkiye’de hizmet veren VİOP şirketlerinin güvenliği yatırımcının güncel kalacağına inancı, alacağı hizmet kalitesi, profesyonel işlem koşulları sunulacağı gibi huşularda yatırımcı güvenli olarak VİOP’ta yatırım yaptığına ikna etmesi gerekmektedir.

Türkiye’de hizmet veren VİOP şirketleri ne kadar güvenilir konusunda ve merak ettiğiniz tüm konuların cevaplanmasında GCM VİOP,  üstün müşteri ilişkileri yönetimi, sürdürülebilir yüksek performansı, en iyi piyasa koşullarını sunma çabası ile VİOP yatırımlarınızı gerçekleştirmede en büyük yardımcınızdır. Daha fazla bilgi için www.gcmforex.com/viop adresini ziyaret edebilirsiniz.