Ethereum Classic (ETC), yeni kripto para olarak algılansa da aslında Ethereum’un hard fork (sert çatal) uygulanmamış versiyonudur.

Ethereum Classic nedir sorusunun cevabını net olarak verebilmek için öncelikle Ethereum Classic’in nasıl oluştuğunu anlamak gerekiyor. Dolayısıyla Ethereum Classic’in hikâyesini paylaşmakta fayda var.

Ethereum Classic tarihçesi

Ethereum kullanıcılıları için DAPPS’ların finansmanında kullanılmak üzere merkezi olmayan girişim sermayesi olarak geliştirilen DAO (decentralized autonomous organization) protokolü ilk önce kusursuz olarak kabul ediliyor. Yatırımcıdan gelen yoğun ilgi ile 28 gün gibi kısa sürede 150 milyon dolarlık eter toplanıyor. Fakat DAO’dan çıkmak isteyen kullanıcılarının eterlerini harcamak için 28 gün beklemeleri gerekiyor. İşte sistem bu noktada hacker’ların saldırısına uğruyor. Hackerlar tarafından 150 milyon dolarlık eterin 50 milyon dolarlık kısmı ele geçiriliyor.

Eterlerinin geri alınması, yatırımcıların mağdur olmaması ve güvelik açığının giderilmesi için hard fork (sert çatal) yazılımı uygulanmak zorunda kalınıyor. Diğer taraftan hard fork işlemi bazı kullanıcılar tarafından istenmiyor ve bu kullanıcılar Ethereum’da kalmayı seçiyor. Ethereum’da kalan kişiler klasik Ethereum’un sahibi olarak yollarına devam ediyor. Sert çatalı kabul eden kullanıcılar ise yeni versiyon olan Ethereum coin sahibi oluyorlar. Nihayetinde ise ve Ethereum ve Ethereum Classic olarak iki kipto para piyasada işlem görmeye başlıyor.

Ethereum Classic getirilen tüm eleştirilere rağmen bugün 1,9 milyar dolar pazar payına ulaşıyor.

Hard Fork nedir ve neden hard forka geçiliyor?

Ethereeum Classic kullanıcıları her ne kadar hard fork güncellemesine karşı çıksalar da paranın yazılımında oluşan güvenlik açığının düzeltilmesi ve yeni fonksiyonlar kazandırmak mağdur olan yatırımcılar için en iyi seçenek olarak gözüküyor. Peki hard fork yani sert çatal nedir?

Hard fork, kripto para teknolojilerinde kullanılan bir terimdir.  Hacker’lar nedeniyle geçersiz olan blokları daha önceki sürümden ayırarak eski sürümü tanımayacak ve geri dönüşü mümkün olmayacak şekilde güncel sürüm yapan teknolojidir. Hard fork ile önceki sürümden tamamen koparak yeniden güncellenen protokol (Ethereum) piyasada farklı bir kripto para olarak işlem görür. Tabi bu arada Hard fork ile birlikte DAO token sahiplerinin sahip olduğu etherlerin iadesine de imkan sağlıyor.

Ethereum Classic nasıl alınıp satılır?

Ethereum ile aynı teknik işlevselliğe sahip olan Ethereum Classic, Ethereum’dan daha düşük bir değere sahip olmasına rağmen, yazım sırasında en iyi 25 şifreli bir para birimidir.

ETC alıp satmak isteyen yatırımcılar dünyanın en büyük borsalarından biri olan Binance‘den ya da KuCoin‘den işlem yapabilir. Bununla birlikte birçok kripto para borsasından da Etereum Classic alınıp satılabilir.

Borsa türleri ve özellikleri konusunda daha fazla bilgi edinmek, daha bilinçli yatırımlar gerçekleştirmek ya da diğer borsalardaki yatırım fırsatları hakkında daha fazla bilgi almak için sektörün ödüllü ve lider kurumu GCM Menkul Kıymetler’in web adresi www.gcmforex.com adresini ziyaret edebilirsiniz.